Žinios ir kontaktai
En

Iš ko susideda organizacijos kultūra?

Kultūra – tai darbo aplinka, kurią įmonė suteikia darbuotojams. Darbuotojai būna motyvuoti ir patenkinti, kai darbo vietos kultūra atitinka jų poreikius bei vertybes. Kas yra organizacijos kultūra ir iš ko ji susideda?

Kultūra yra aplinka, kurioje įmonės darbuotojai dirba kasdien. Ji stipriai nulemia žmonių pasitenkinimą darbu, darbinius santykius ir procesus. Organizacijos kultūra nėra akivaizdžiai matoma, bet pasireiškia per konkrečius fizinius dalykus darbo vietoje.

Organizacinės kultūros komponentai

Kultūra yra kaip asmenybė. Žmogaus asmenybę sudaro jo vertybės, įsitikinimai, interesai, patirtis, auklėjimas, elgesį lemiantys įpročiai. Organizacijos kultūra susideda iš žmonių grupės vertybių, įsitikinimų, požiūrio ir elgesio. Kultūra yra elgesys, kurį apsprendžia grupės taisyklės (dažniausiai nerašytos), kaip bus dirbama kartu.

Įmonės kultūrą sudaro kiekvieno darbuotojo į darbą „atsineštos“ gyvenimo patirtys. Vadovai turi didžiausią įtaką formuojant organizacijos kultūrą, kadangi jie yra atsakingi už sprendimų priėmimą ir strategiją.

Kaip pasireiškia įmonės kultūra?

Organizacijos vaizdiniai ir žodiniai kultūros elementai matomi kiekvieną dieną darbe. Einant pro darbo vietas, sėdint kabinete, dalyvaujant susitikime ar valgant biuro virtuvėlėje, įmonės kultūra supa darbuotojus visur ir „persmelkia“ visą darbinį gyvenimą.

Kultūrą sudaro žmonių grupės:

  • kalba,
  • sprendimų priėmimo būdas,
  • simboliai ir objektai,
  • istorijos ir legendos,
  • įgalinimo lygis,
  • šventės,
  • kasdienio darbo metodai.

Toks paprastas dalykas kaip asmeniniai daiktai ant darbo stalo daug parodo apie darbuotojų požiūrį į įmonės kultūrą ir dalyvavimą joje. Skelbimų lentos turinys, naujienlaiškiai, darbuotojų bendravimas susitikimuose ir tarpusavio bendradarbiavimas daug pasako apie organizacijos kultūrą.

Nusistovėjusią įmonės kultūrą galima stebėti ir įvertinti, o esant poreikiui keisti. Jei susiformavusi kultūra neatitinka verslo tikslų arba aplinkos, kurią norima suteikti darbuotojams, ją galima transformuoti. Kultūros keitimas yra sudėtingas, bet įmanomas uždavinys.

Plačiau apie organizacinę kultūrą, jos elementus ir formavimo galimybes, galima paskaityti šiame straipsnyje anglų kalba.

 

Nuotraukos autorius: rawpixel.com iš Unsplash