Žinios ir kontaktai
En

Pirkimų srities tendencijos 2021 metais

Didžiausi pirkimų srities iššūkiai, su kuriais įmonės susidūrė 2020 metais, tokie kaip tiekimo sutrikimas, pinigų srautų išsibalansavimas, poreikis tęsti darbą iš namų, vis dar bus aktualūs ir šiais metais. Kokias pirkimų tendencijas ekspertai prognozuoja 2021 metais?

Pandemija sukėlė daug verslo apribojimų visame pasaulyje, tad veiklos normalizavimas ir atnaujinimas taps pagrindiniu prioritetu 2021 metais daugeliui ūkio sektorių. Šis poreikis atstatyti veiklą turės įtakos ir pirkimams. Pirkimų sritis vaidins svarbų vaidmenį siekiant efektyvaus verslo atsigavimo.


Procesų skaitmenizavimo ir automatizavimo poreikis

Nuotolinis darbas tapo daugelio įmonių kasdienybe. 2021 metais pirkimų vidaus procedūros vis labiau bus pagrįstos sutarčių, vizavimų, naujų užsakymų ir atsargų kontrolės automatizavimu. Elektroninių pirkimų katalogai, paraiškų šablonai ir išpardavimo funkcijos taps įprasta tarp įmonių. Šios savybės duos naudos ir, pavyzdžiui, visoje organizacijoje bus naudojami tik prioritetiniai ir tinkamai įgalioti tiekėjai. Beveik akimirksniu atliekamas pirkimų patvirtinimas bei užsakymas suteiks ne tik greičio, bet ir lankstumo daugelio įmonių pirkimų funkcijoms.


Pirkimų lankstumas ir operatyvumas

Dėl neapibrėžtumo viso pasaulio ekonomikoje beveik visos įmonės funkcijos turi būti lanksčios, norint neatsilikti nuo sparčių pokyčių savo rinkose. Lankstumo užtikrinimas bus viena iš pagrindinių pirkimų srities tendencijų 2021 metais. Pasaulinėms tiekimo grandinėms daugiau dėmesio bus skiriama ten, kur tokie geopolitiniai įvykiai ir vietos sąlygos kaip Covid ar Brexit gali kelti grėsmę žaliavų, komponentų prieinamumui ar pristatymo galimybėms. Todėl lankstus požiūris į pirkimus bus gyvybiškai svarbus. Kai kurie tyrimai rodo tendenciją pereiti prie vietinių ar regioninių tiekėjų, t.y. 2021 metais tiekimas bus arčiau gamybos ir platinimo pajėgumų.


Tiekėjų partnerystės siekiant mažinti tiekimo grandinės riziką

Svarbiausiu šių metų uždaviniu bus sukurti tvirtus santykius su tiekėjais, kurie galėtų patenkinti lankstaus tiekimo poreikį ir operatyviai reaguoti į didelius paklausos svyravimus. Tam tikrais atvejais tam gali padėti elektroninių pirkimų platformos. „McKinsey & Company“ konsultantai pabrėžia, kad svarbu nuodugniai įvertinti ir suprasti tiekimo grandinės rizikos veiksnius. Tiekėjai ir pirkėjai turi bendradarbiauti atvirai keisdamiesi informacija ir įvertindami realią riziką. Apsisprendimas, ar verta prisiimti tiekimo rizikas, nulems, ar bus perkamos tos prekės ir paslaugos, kurios atitinka verslo poreikius, siekiant sklandžios įmonės veiklos.


Duomenų ir jų analizės naudojimas

Pagrindinė santykių su tiekėjais automatizavimo ir skaitmenizavimo nauda yra ta, kad gaunama daug duomenų apie tai, kaip iš tikrųjų veikia tiekimo grandinės, pavyzdžiui, kaip faktinės išlaidos atitinka suplanuotą biudžetą. 2021 metais duomenų kaupimas ir analizavimas taps pirkimo procedūrų ir praktikos dalimi. Duomenų analizės pateikiamos išvados leidžia geriau suprasti tiekimo grandinės riziką tam, kad pirkimų specialistai galėtų paskirstyti išlaidas pelningesnėms verslo sritims arba tiekėjams, kurie kelia mažiau rizikos arba gali pasiūlyti geresnes pristatymo ar mokėjimo sąlygas.

Tačiau duomenys gaunami ne tik iš įmonės vidaus. Išoriniai duomenys taip pat atliks svarbų vaidmenį. Nors jie jau seniai taikomi vertinant finansinę partnerių būklę, platesnis analitinių duomenų šaltinių rinkinys gali padėti įvertinti produktų kokybę, tiekėjų rezultatus ir, žinoma, makroekonominius bei politinius įvykius ar tendencijas. Plačiai naudoti duomenų analizę svarbu tam, kad įmonės susidarytų visapusišką ir platų tiekimo grandinių veikimo vaizdą, o jis savo ruožtu atskleis galimus iššūkius ir naujas galimybes.


Šios tendencijos nėra pagrįstos vien tik verslo reakcija į pandemiją ar geopolitinius įvykius pasaulyje. Pirkimų sritis evoliucionuoja, ir tokie įrankiai kaip automatizavimas, skaitmenizavimas, duomenų analizė, išmaniosios sutartys ir katalogai, taip pat galbūt plačiau naudojamos paskirstytųjų duomenų technologijos siekiant didesnio saugumo, padės įmonėms reaguoti į esamus ir būsimus iššūkius, kad ir kokie jie bebūtų. Lankstumas ir operatyvumas iššūkių akivaizdoje yra protingas požiūris pirkimuose 2021 metais.


Plačiau apie šias pirkimų tendencijas galite paskaityti šiame tinklaraštyje anglų kalba.