Žinios ir kontaktai
En

Personalo srities tendencijos 2024 metais

Nuolatiniai pokyčiai verslo aplinkoje lemia naujus iššūkius žmogiškųjų išteklių srityje. Kokias personalo valdymo tendencijas 2024-iesiems prognozuoja ekspertai?

Skaitmeninė transformacija, dirbtinis intelektas, darbo santykių lankstumas yra pagrindinės sritys, kurioms 2024 metais daugiausia dėmesio turi skirti darbdaviai ir personalo valdymo profesionalai, teigia leidinio „Forbes“ autoriai. Kokios tendencijos vyraus personalo srityje?

Generatyvinis dirbtinis intelektas (DI)

Generatyvinis DI, toks kaip ChatGPT ir kiti technologiniai įrankiai, iš esmės pakeis talentų vadybą ir darbo vietos dinamiką. Personalo specialistai turės daugiau galimybių padidinti procesų, tokių kaip samda, kompetencijų tobulinimas, darbo jėgos planavimas ir administracinės užduotys, efektyvumą. Taip pat teks suvaldyti šio pokyčio poveikį ir suderinti DI efektyvumą bei organizacijos veiklai svarbius žmogiškuosius įgūdžius.

Nauja darbuotojų karta

2024 metais darbo rinką vis labiau papildys Z kartos atstovai, o tūkstantmečio kartos darbuotojai užims aukštesnes pareigas nei anksčiau. Personalo profesionalams bus iššūkis suderinti skirtingus jaunesnės kartos darbuotojų lūkesčius darbo kultūrai ir gyvenimo bei darbo balansui. Jiems svarbūs tokie dalykai kaip nuolatinis mokymasis ir įgūdžių tobulinimas, žmonių įvairovė, įsitraukimas ir tvarumas.

Darbo santykių lankstumas

Augant darbuotojų lūkesčiams darbo vietos lankstumui, personalo specialistams teks spręsti, kaip patenkinti šiuos poreikius, ypač didelėse organizacijose, kurios veikia keliose šalyse. Apskritai organizacijos samdys ne tik visą dieną pagal darbo sutartį dirbančius žmones, bet ir ne visą dieną dirbančiuosius, taip pat laisvai samdomus specialistus. Be to, dalis žmonių dirbs biure, kiti daugiausia nuotoliu. Taigi darbo santykių ir pobūdžio įvairovė tik augs.

Vienas iš darbo lankstumo aspektų – vis plačiau viešai aptariama 4 dienų darbo savaitė. Kai kurios organizacijos šią praktiką diegia jau ir Lietuvoje. Tarptautiniai tyrimai rodo, kad daugiau kaip pusė darbuotojų pageidautų dirbti 4 dienas per savaitę ir gauti tą patį darbo užmokestį kaip dabar už 5 dienas. Tokiai praktikai įdiegti reikia įvairių organizacinių ir vadybinių pokyčių bei darbuotojų įsipareigojimo išlaikyti produktyvumą.

Kompetencijų ir įgūdžių tobulinimas

Kadangi generatyvinis DI vis plačiau naudojamas organizacijose, žmonėms bus reikalingi tam tikri įgūdžiai ir kompetencijos. Pasaulio ekonomikos forumo teigimu, artimiausiais metais svarbiausi įgūdžiai bus kūrybinis mąstymas, analitinis mąstymas, technologinis raštingumas, mokymasis visą gyvenimą, atsparumas bei lankstumas. Žmonės turės išlikti technologiškai smalsūs, kad galėtų savo darbe sėkmingai diegti naujas technologijas ir tuo pačiu tobulinti savo įgūdžius. Darbdaviams teks sudaryti sąlygas darbuotojams tobulinti kompetencijas ir daugiau dėmesio skirti jų ugdymui.

Darbuotojų išlaikymas

Darbo rinkoje vyraujant įtampai, kai darbdaviai stipriai konkuruoja dėl darbuotojų, organizacijoms bus svarbu užtikrinti, kad jų darbuotojai norėtų būti jiems lojalūs. Tam reikės puoselėti darbo pripažinimo ir atlygio kultūrą, taip pat pasiūlyti galimybes nuolatiniam tobulėjimui ir kvalifikacijos kėlimui. Darbuotojų išlaikymo strategijos tikslas yra sudaryti sąlygas darbuotojams būti laimingiems ir įsitraukusiems.

Apie šias ir kitas personalo srities tendencijas anglų kalba galima paskaityti šiame straipsnyje ir šiame > >

 

Austin Distel nuotr. iš Unsplash